Telefon: (+90) 262 658 84 05 - 84 06 - 84 98

Makinastore Fuar Röportaj ve Söyleşi

Haber Detayları

Makinastore Fuar Röportaj ve Söyleşi

 

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Vinçmak & Kaan Makina’da Uluslararası İlişkiler, Satış ve Pazarlama Mühendisi olarak görev alıyorum. Kaan Makina 1990 yılında kuruldu. Pazar gereklerinden dolayı kardeş firma Vinçmak ile 2006 yılında birleşerek daha da güçlendi. Öncelikle Vinçmak ve Kaan Makina Avrupa’nın en büyük ve tanınmış elektronik gruplarının; Hirschmann – Pat Krüger – (Almanya), Fabercom (İtalya), IED (İspanya), Technoweigh (İspanya), Dino Lift (Finlandiya) ek satıcı ve yetkilisi konumunda temsilciliklerini yapıyor.

Firmamız her türlü vinç pazarına hitap eden ürün ve hizmetleri ile mobil vinçler (Jib, Overhead, Gantry, Portal vs.), ağır iş makinaları ve marina sektörü piyasasına kadrosundaki makina, elektronik, elektrik, mekatronik mühendisleri ile profesyonel olarak hizmet veriyor. Vinçmak & Kaan Makina aynı zamanda ülkemizdeki birçok çimento fabrikaları, marinalar ve tersanelere, petrol rafinelerine, limanlarına yaptığı sözleşmelerle yıllık, aylık periyodik bakım, arıza bakım, koruyucu bakım ve yedek parça hizmeti veriyor.

Her iki firmada birçok tanınmış firmalardan servis ve bakım sertifikalarına ve Türkak onaylı TS EN 9001 v3 TS EN 18001sertifikalarına sahip. Örnek olarak Liebherr, Coles, Grove, Tadano, PPM vb. makinalarına özel servis hizmeti verilmekte ve gerekli olabilen yedek parçaları sağlanıyor. Aynı yeni veya modernizasyon projeleri oluşturarak hidrolik ve elektronik, otomasyon sistemleri kurmakta ve her türlü hizmeti sağlanıyor.

Genel olarak hizmet verdiğiniz sektörleri öğrenebilir miyiz?

Ağır iş makinalarıyla ilgili her türlü sektöre hizmet veriyoruz. Özellikle Hirschmann ürünlerinde tavan vincinden tutun kule vince, mobil vince, kırma bomlu vince, liman vincine… Aklınıza gelebilecek tüm vinçlerde bizim sistemlerimiz kullanılıyor. Örneğin, Gölcük tersanesine 23 tane sistem takıldı. İstanbul tersanesinde 11 tane sistem takıldı. Bunları askeri olduğu için söylüyorum ve bunların belli bir standartı olduğu için bizi tercih ettiklerini söyleme yükümlülüğü duyuyorum.

12. Füze üssümüzde füze kaldırma rampaları vardı. Onların renovasyonunu yaptık, oransal yaptık. Askeriyeyle ve devletle birlikte çalışmamızın da sebebi budur. Onlar güvenecekleri yerleri gayet iyi biliyorlar. Çünkü en az sorunu istiyorlar ve bilhassa sorunsuzluğu talep ediyorlar. O yüzden de bize başvuruyorlar.

 

Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Birçok ürün grubumuz ve hizmet sektörümüz var. Hirschmann, Emniyet ve askeriyeyle çalışıyoruz, üretici firmalarla çalışıyoruz, üretici firmaların taktığı sistemleri beğenmeyip bizim taktığımız sistemleri isteyen firmalar var. TGM Kule Vinç rüzgâr güllerini firmamızdan alıyor. Bemtaş Kulevinç yine aynı şekilde, Ağaoğlu, Dap Yapı gibi firmalar bu rüzgârgülleriyle ilgili bizi tercih ediyorlar. Referanslarımızı say say bitmeyecek gibi geliyor.

Ürün yelpazenizden bizlere kısaca bahseder misiniz?

Aslında ürün yelpazemiz çok da geniş değil fakat programlamamız ileri derecede gelişmiş olduğu için ve müşteri tabanlı çözümler üretebildiğimiz için ürün yelpazemizi geniş bir hâle aslında getirmiş olduk. Hirschmann ürünlerimizde yük izleme ve kantar sistemidir. Biz buradaki programlamayı alarak Türkçe mönü yaptık. Müşterilerimizin vinçlerinin gerekirse aynısını standımıza koyduk. Müşterilerimize dediğimiz şey şu; sizin sorunlarınızla bizim çözümlerimizi birleştirelim size uygun bir sistem çıkaralım. Elektronik ürün gruplarında ve iş güvenliği sektöründe, uzaktan kumandalı radyo kontrol kumandaları olsun, rüzgâr gülleri olsun, kantar sistemi vb. çoğuna talibiz. Bir yerde inşaat varsa ve o inşaatı yapan bir vinç varsa, ağır iş makinası varsa biz güvenliğini sağlayan her şeye talibiz.

Sektörde kendinizi Türkiye pazarında nerede konumlandırıyorsunuz?

Sonuç olarak biz sürekli yükselen bir firmayız. Satışlarımız çok yükseldi. Son bir yıl, 6 ay ve 3 aya nazaran sürekli bir yükselişteyiz. Nerede konumlandığımızı, müşterilerimizin bizden daha iyi cevaplandıracaklarını düşünüyorum. Kaliteyi ayırt edebilen müşteriler zaten bizi tercih ediyorlar. Paranın insan canı ve mal emniyeti karşısında önemsizliğini idrak edebilmiş firmalara biz servis verebiliyoruz. Yüzde 100 müşteri memnuniyetiyle hizmet veren bir firmayız.

İş güvenliğine firma olarak çok önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de son zamanlarda kazalara hep üzülmekle kalıyoruz. Kazalara, önlenebilen bir şey olduğu için kaza diyoruz. Yoksa kader gibi başka kelimeler kullanırız. Biz kazaların olmamasını ve kaza kelimesinin lugattan kalkmasını istiyoruz. Bunun içinde elimizden geleni yapıyoruz. Artık değişim zamanı... İşçi bayramında Türkiye’de işçiler öldü. Bu kazalar artık değiştirsin bizi... Şehit demekle kurtulamayız. Televizyonlarda ise sadece rakamları görüyoruz ve biz artık bu durumun yaşanmasını istemiyoruz. Firma olarak biz, iş güvenliği konusundaki genel geçer düşünceleri kırmak istiyoruz. Bazı şeylerin maalesef geri dönüşü yok.

Ayrıca dikkat çekilmesi gereken konulardan biri de piyasada operatör eksikliğinin olması. Koskoca Türkiye’de bir tane operatör okulu mevcut. Bu konuda insanlarımızı bilinçlendiren de yok. Zihniyeti değiştirmek de çok önemli. Biz, “bu işi sistem benden daha iyi mi bilecek” diyen operatörün evine, ocağına ateş düşmesin diye iş güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. İş güvenliğinde hem kaliteyi hem de hiçbir şekilde aksamamayı hedefliyoruz. Bununla ilgili özellikle Alman firmalarıyla çalışıyoruz. Kaliteden kesinlikle ödün vermiyoruz ve müşterilerimizden gelen hiçbir sorunla karşılaşmıyoruz. Bunun dışında vinç servisimiz ve yedek parça teminimiz mevcuttur. Birçok firmaya da bu konuda yardım ettik.

2016 yılının ilk yarısını firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekonominin kötü gittiğini iddia ediyorlar ama krizle ilgili bırakın teğet geçmeyi, bize ufukta bile öyle bir şey görünmedi. O derece de satışlarımız yükseldi. Üretici firmalarla çokça çalışmaya başladık. Bunlarla çalışabilmek için mümessilliklerimizin bile gelişmelerini talep ettik.

Kaynakça: Makinastore Dergisi Sayfa detayı için tıklayınız... 

 

 

Tags: Pansuman Değil, Bakım: Vinçmak Yeni Servis Alanında Fuarlar Makinastore Fuar Röportaj ve Söyleşi Uygulamalar Web Sayfamız Güncellenmiştir. Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı Katalog Talebi Sertifikalar Tadano Yedek Parça Terex Yedek Parça

Hizmetlerimizden Bazıları

Blog Haberleri

Müşteri Hizmetlerimiz

Bize ulaşmanız halinde destek ekimiz tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Destek Ekibimiz
Hızlı İltişim Bize Yazın
ŞİRKET PROFİLİ

Kaan Makina | Moment Kontrol Yedek Parça | Vinç Yedek Parça

Sürekli olarak büyüme sağlayan firmamız geçmişten günümüze uzman kodrosu ve deneyimli çalışanları ile siz değerli müşterilermize hizmet vermekten mutluluk duyar. 

Devamını oku...

Son Eklenen İçerikler
© ». Copyright 2017 © KAAN MAKİNA